Vücut Tipine Uygun Elbise Seçimleri

Posted on

Her kadın farklı vücut tipine sahiptir. Her model elbise de her vücut tipine uygun olmaz. Bu yüzden de vücut tipinizi belirleyip vücut tipinize uygun elbise seçmek en doğru davranış olacaktır. Hem tarzınızı belirlemek hem de vücut tipinize uygun elbise seçmek için dikkat etmeniz gerekenler şöyle sıralayabiliriz.

Vücut Tipinize Uygun Elbise Seçimi;

Geniş Omuzlu Vücut Tipi;

Geniş omuzlu bayanlar, peplum tarzı fırfırlı etekler ve fırfırlı elbiseleri tercih etmelidir. Çünkü elbise ve eteklerde bulunan fırfırlar omuz genişliğini dengeleyerek orantısızlığı ortadan kaldırır.

Dar Omuzlu Vücut Tipi;

Omuz darlığını kamufle etmek için koldan pileli veya göğüsten pileli bluzlar tercih edilmelidir. Elbise seçiminde ise yine göğüs bölgesi pileli elbiseler tam dar omuzlu bayanlar içindir. Vatka kullanılması omuzu daha geniş göstereceğinden elbise, bluz, ceket ve kazaklarda vatka kullanımına özen gösterilmelidir.

Armut Şeklinde Vücut Tipi;

Straplez elbiseler tam da bu vücut tipleri için uygun bir elbise modelidir. Çünkü armut vücutlarda dikkati vücudun üst bölümüne çekmek gerekir. Başka bir yöntemde kayık yaka elbise modelleri giymektir. Omuzları olduğundan daha geniş göstermek için, omuz ve yaka kısmı süslemeli kıyafetler tercih edilmelidir.

Elma Vücut Tipi;

Bel ve kalça kısmı kalınlaşan kadınların üst kısmı bol kesim elbiseler tercih etmesi gerek. Çok hareketli kesimlerden kaçınarak bol, düz kesimli elbise ve etekler tercih edilmelidir.

İri Göğüslü Vücut Tipi;

En başta toparlayıcı özelliği olan iç çamaşırı kullanarak göğüs görüntüsünü normalleştirmek gerekmektedir. Kalın askılı elbiseler tercih ederek iri göğüs görünümü geri plana atarak kamufle edilmelidir. Ayrıca geniş ve dağınık yakalar iri göğüs görünümünü en aza indireceğinden kapalı ve boğaza kadar bisiklet yakalı kıyafetleri tercih etmemelidir. Aksi takdirde göğüsler olduğundan da iri görünecektir.

Kalın Belli Vücut Tipi;

Eğer beliniz vücudunuza göre kalınsa düşük belli modeller sizin için uygun modellerdir. Bel bölgesindeki fazlalığı örten bu modellerle retro tarzlara bürünebilirsiniz. Retro tarz; Geçmişte moda olup tekrar gündemde gelen giyim tarzıdır.

İnce Vücut Tipi;

Kısa ve dar modeller tamda ince vücutlu kadınlara göre modellerdir. Bu dar ve kısa elbiseleri pek çok kadın giymekte tereddüt etse de zayıf bayanlar kesinlikle tercih etmelidir. Vücudu tayt gibi saran dar model elbiseler zayıf bayanlara uygun modellerdir. Ancak normalden fazla sıska denilecek kadar zayıfsanız sizi daha dolgun gösterecek fırfırlı elbiseler giyinmelisiniz.

Kalın Bacaklı Vücut Tipi;

Orta boy etekler kalın bacaklı bayanların tercih etmesi gereken eteklerdir. Ayrıca elbise ve eteklerde asimetrik kesimler tercih ederek veya üst kısmı hareketli elbise seçerek dikkatleri üst tarafa çekmek daha doğru olacaktır.

Kısa Bacaklı Vücut Tipi;

Bu tip vücuda sahip bayanlar, uzun ve düz kesim elbiseler giyinmelidir. Elbise tek renk bir elbise olmalı ve üzerine kemer takarak bacaklar olduğundan daha uzun gösterilmelidir. Dikkat edilmesi gereken tek nokta ise, kemeri belinizin biraz üstünde takmaktır.

Kısa Gövdeli Vücut Tipi;

Eğer gövdeniz normalden kısaysa bu kusuru örtmek için “A” kesim elbiseleri tercih etmelisiniz. Bu model bedeninizi olduğundan daha uzun gösterecektir.

Kum Saati Vücut Tipi;

Kum saati vücuda sahip bayanlar, “V” yakalı, pileli etekli ve kemerli elbise modellerini seçmelidir.  Böylece bel oyukluğu kamufle edilebilir.

Balık Etli Vücut Tipi;

Balıketli bayanlar şanslı bayanlardır. Çünkü birçok elbise modelleri bu tarz vücutta şık ve zarif durur.  Kıvrımlarınız ve hatlarınız düzgün olmasına rağmen hafif balıketli iseniz sargı elbiseler tamda size göre bir modeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir