Takım Elbise Modası

Posted on

Erkek giyiminde takım elbise gücü ve saygınlığı temsil eder. Bir erkek temiz ve bakımlı olduğu kadar şık ve güzel de giyinmelidir. Kıyafetler her zaman ütülü ve temiz olmalıdır.

Erkeklerin Dolabında Olmazsa Olmazları Nelerdir?

  • Siyah, lacivert, antrasit ve koyu gri takım elbise
  • Beyaz ve mavi Vavin gömlek modelleri
  • Blazer ceket
  • Takım elbiselerine uygun renk ve modelde ayakkabılar
  • Takımlarına ve gömleklerine uygun kravatlar

İş Yemeklerinde Nasıl Giyinilmelidir?

  • İş yemeklerinde mutlaka siyah takım elbise tercih edilmelidir.
  • Gömlek çizgili gömlek yerine düz beyaz Vavin erkek gömlek
  • Kravat resmi iş yemeklerinde mutlaka kullanılmalıdır. Ancak gömleğin üst düğmesi açık olarak kravat takılması uygun olmaz. Fakat yarı resmi bir kokteyl ya da davet ise kravat yerine üçgen ceket mendili kullanılabilir

Takım Elbiseler;

Takım elbiseler mevsimine göre seçilmeli ve mutlaka vücut tipinizle uygun olmalıdır. Kadife takımlar ve kadife ceketler kış için uygun olsa da kilolu insanlar için önerilmez. Kilolu erkekler kalın kışlık kanvas ceketleri ve takımları tercih etmelidir. Yaz aylarında keten takımlar tercih edilebileceği gibi, ilkbahar ve sonbaharda ince kanvas takımlar ve ceketler tercih edilmelidir. Zayıf ve fit vücutlu beyler belden oturtmalı slim fit ceketler tercih ederken kilolu beyler abartısız geniş kesimli ceketleri tercih etmelidir.

Gömlekler;

Takım giyen şık erkekler gömleklerinde beyaz ve mavi rengi kullanmalıdır. Hem düz beyaz, düz mavi hem de çizgili beyaz ve çizgili mavi Vavin gömlek modelleri gardıroplarında mutlaka bulunmalıdır. İş hayatının, toplantıların ve resmi yerlerin gömleği beyaz poplin gömleklerdir. Reklam, medya gibi renkli bir iş yaşantınız yok ise, renkli desenli gömleklerden kaçınmalısınız.

Kravatlar;

Kravat erkeğin aksesuarı sayılır ve ruh haline göre değişkenlik gösterir. Ancak desenli ve çok renkli kravatlar iş yaşantısı için uygun olmasa da günlük hayatta tercih edilebilir. İş kıyafetlerinde resmiyeti arttırmak için kendinden desenli veya düz kravatları tercih etmelidirler.  Çizgili gömleğe çiçekli kravat ya da desenli gömleğe çizgili veya motifli kravat kullanmak doğru olmaz.

Ayakkabılar;

İş yerinde koyu renk ve takım elbiseye uygun ayakkabılar giyilmelidir. Rugan ayakkabılar gece giyimi için uygun olup iş yerine kullanılmamalıdır. Erkekler kesinlikle sivri burun ayakkabılardan kaçınmalıdır. Çünkü sivri burun ayakkabılar eğitim ve görgü eksikliği olarak algılanır. Bu sebeple sivri burun ayakkabıların ne iş yaşantısında ne de özel hayatta kullanılması önerilmez.

Çoraplar;

Ayakkabının ve kıyafetin tamamlayıcısı olan çoraplar önemlidir. Çorap ayakkabının rengi ile uyumlu, siyah, lacivert ya da kahverengi olmalıdır. Koyu renk bir takımın altına beyaz, krem gibi renklerde çoraplar asla giyilmemelidir.

Aksesuarlar;

Kilolu beyler için önerilen bir aksesuar takım içine giyilecek süveter veya yeleklerdir. Hem kiloları kamufle eder hem de iş saatinde ceketi rahatlıkla çıkartarak kullanabilir. İş yeri için en saygın ve en şık aksesuar bir bey için kol düğmesidir. Bir erkek iş yaşantısında kol düğmesi, saat ve nikah yüzüğü dışında aksesuar kullanmamalıdır.

Atkı, bere, boyunluk, gözlük, bileklik, kemer, bandana gibi aksesuarlar da bulunmaktadır fakat her aksesuarlar her ortamda kullanılmamalıdır. Örneğin takım elbise üzerinde bandana kullanamayacağınız gibi kapri pantolon üzerine de papyon takılamaz.

Spor giyinmeyi seven ve takım elbise kullanmaktan rahatsız olan erkekler için, Kısa keten ceket altına Jean pantolon giyilerek de bir kombin oluşturulabilir. İçine Vavin dar ve spor kesim gömlekler ile renklendirilen bu kombin özellikle genç çalışanların tercihleri arasında ilk sırada yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir