Gömlek Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Posted on

Gömlek, kombineyi tamamlayan en önemli parçadır. Modeli, kesim şekli, kumaşın cinsi deseni ve rengine göre farklı mevsimlerde farklı çeşitlilikte erkeklerin gardırobunda yer almaktadır.

Gömlek deyip geçmeyin. Gömlek seçerken dikkat etmeniz gereken önemli püf noktaları bulunmaktadır. Vücut ölçülerinizi bilmeniz, size yakışanı tercih etmeniz kombinenizi oluşturmakta önemli rol üstlenecektir.

Ünlü modacılar kişiye özel gömlek tasarladıkları gibi sezonun trendlerini yansıtan Vavin erkek gömlek Modelleri ile de belli kalıplarda gömlekleri beğeniye sunmaktadır.

Gömlek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 • Gömleklerin beden numaraları genelde yaka ölçüsü ile adlandırılmaktadır. Ancak bu pek sağlıklı bir durum değildir. Örneğin boyun inceliği ya da kalınlığı omuz genişliği ya da darlığı ve göğüs ölçüsü ile beden uzunluğu da gömlek bedeni olarak göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Büyük kafalı kişilerin küçük yaka gömlek, küçük kafalı kişilerin büyük yakalı gömlek giymeleri görsel olarak kötü durur.
 • Dar çene yapısına sahip ve daha keskin ve köşeli yüz hatlarına sahip kişiler İtalyan yaka (geniş aralıklı yaka) tercih etmeli, yuvarlak yüz yapısına sahip olan kişiler bu model yakadan kaçınmalıdır.

 • Gömlek yakaları ile üzerine giyilecek olan ceket yakası da uyumlu olmalıdır. Hatta takılacak kravat gömlek yakası kadar ceket yakası ile de orantılı olmalıdır. Erkek gömlek modelleri her zevke ve yaşa uygun modelleri ile beğeninize sunulmuştur.
 • Gömlek seçerken dikkat edilecek olan diğer bir konu da gömlekle birlikte kravat yakıp takmayacağınız konusudur. Yakası düğme ile tutturulan gömleklerde kravat takmaya gerek yoktur. Ancak kravat taşımak da bir marifettir. Yani kravat kapıp sağa sola dönen kravat kullananlar için ise düğmeli yaka gömlekler kravat takmayı öğrenene kadar kullanılabilir.
 • Bedene uygun gömlek diktirmek daha akıllıca bir davranıştır. Özellikle spor ve pantolon üzerine çıkarılan gömlekler boyu kısa göstermemesi için daha kısa kesim olmalıdır. Bu detay hem boyunuzu hem de bacak boyunuzu daha uzun gösterecektir.
 • Gömleği giyeceğiniz ortam da önemlidir. Resmi ortamlarda ve takım elbise içlerine beyaz ya da krem, açık mavi ve kravat takılabilecek yakalı gömlekler tercih edilmelidir. Spor gömlekler ise tamamen kişinin giyim tarzına paralel seçilmelidir.
 • Kırışan, buruşan gömlek kumaşlarından kaçınmalıdır ve ince ya da kalın fakat mutlaka pamuklu kumaştan gömlek seçilmelidir.
 • Kumaş pantolon üzerine giyilen gömleğin belden kurtularak dışa çıkması çirkin bir görüntü vermektedir. Bu nedenle kalçada potluk yapmadan fakat uzun bir biçimde gömlek tercih edilmelidir.

 • Desenli gömlekler düz ceketlerin içine düz gömlekler desenli ceketlerin içine giyilmelidir. Hem gömlek hem de ceketin desenli olması gözü yorar ve şıklığı yok eder.
 • Gömlek kolları ceketten en fazla 1 santim çıkmalıdır. Ne daha fazla ne de daha kısa olmalıdır.
 • Spor gömlek yakalarının kolalı ya da telalı (sert ve dik durması için) olmasına gerek yoktur. Kolalı ya da telalı yakalar kravat takılacak gömlekler için daha uygundur. Böylece kravat daha muntazam durur.
 • Gömlek cepleri abartısız olmalı ve sadece cep olarak kalmalı yani içine şişirecek kadar bir şeylerle doldurmak için yapılmadığı bilinmelidir.

Gömlekler giyim tarzını yansıtan önemli parçalardır. Bohem ve salaş tarzı sevenler aşırı bol gömlekler seçerken, spor giyim seven ve atletik vücuda sahip olanlar slim fit gömlek modellerini tercih etmektedirler. Klasik gömlek modelleri ise genelde kravat ile takım elbise içine giyilen gömleklerdir. Gömlek seçimi kişinin tarzını belirleyen önemli bir parça olmanın yanında nasıl bir pantolonla kombine edileceği de bir o kadar önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir