2018 Gömlek Modasında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Posted on

Gömlek orta çağda sadece kraliyet ailelerinin sembolü olarak bilinse de, artık kadın, erkek, genç, yaşlı, zengin fakir fark etmeden herkesin üzerinde görmek mümkün. Herkesin ve her ortamın kurtartıcısı olan gömleği taşımanın ince kuralları vardır.

Doğru yerde doğru gömlek seçmek için, klasik ve rahat olmasından şaşmamak gerekir. Çünkü sizi rahat ettirmeyen bir gömlek özgüveni ve saygıyı kaybettirir.

Gömlek Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler;

  • İyi bir gömlek vücut hatları ile uyumlu olmalıdır. Ne dökülecek kadar bol, ne de vücut hatlarını ortaya çıkartacak kadar dar olmalıdır. Pamuklu kumaş tercih edilmeli, kumaş ile düğmeler uyumlu olmalı ve gömlek yakası boyuna tam oturmalıdır.
  • Kilonun gömlek seçimindeki önemi ise, kilolu erkekler regular fit (geniş kesim) gömlekleri tercih etmesi gerekirken, zayıf ve fit erkeklerin slim fit (dar kesim) gömlekleri tercih etmesi gerekir.
  • Ceket, süveter, ve yelek giyenler gömlek yakasına daha çok dikkat etmelidir. Doğru yakalı Vavin erkek gömlek, gömleğin üst yaka düğmesi iliklendiğinde bir parmak girecek şekilde olmalıdır. Ayrıca gömlek yakası yüz şekli ile de uyumlu olmalıdır. Uzun ve dar yüzlü kişiler geniş yakalı, yuvarlak yüzlü erkeklerin uzun yakalı gömlekler kullanması önerilir. Düğmeli yakalı gömlekler, spor giyim için önerilir ve takım elbise-kravat ile kullanılması önerilmez.

  • Gömlekte kol boyu önemlidir. Gözden kaçırılmayacak en önemli detay gömlek manşetidir. Gömlek manşeti ceket kolundan 1 cm. kadar dışarıda kalmalıdır ve bileğinizle elinizin birleştiği yerde bitmelidir.
  • Beyaz gömlek bir erkeğin dolabında mutlaka birkaç tane olmalıdır. Beyaz gömlek takım elbise için vazgeçilmez olduğu kadar, kot pantolonlarda da kusursuz bir tamamlayıcıdır. Son dönemde moda olan, isimlerinin baş harfinin beyaz gömleğin sol cep üzerine işlenmesi. Modeli ne olursa olsun bu detay beyaz gömleklerde kullanılabilir.
  • Erkeklerde kısa kollu gömlek yaz aylarında sık olmasa da görülen bir manzaradır. Ancak kısa kollu gömlek giyinilmektense, polo yaka tişört ya da uzun kol Vavin gömlek modelleri giyinip kollarını kıvırmak daha şık duracaktır.

  • Gömleğin içine beyaz atlet giyinmekten kaçının. Stil danışmanlarının kusurlu kıyafetler listesinde yer alan gömlek içi beyaz atleti üşüme pahasına da olsa giyinmeyin. Gömlek üzerine hırka giyinmeyi ya da ceket giyinmeyi tercih edin.
  • Takım elbise tutkunu iseniz, dolabınızda beyaz gömlek, mavi gömlek, çizgili gömlek mutlaka bulunmalıdır. Hatta düz saten, likralı, balıksırtı, Oxford ve poplin olmak üzer farklı kalitede, farklı modelde beyaz gömlekler mutlaka dolabınızda bulundurmalısınız. Yine aynı şekilde farklı model ve farklı kalitede mavi gömleklerde bulundurmalısınız. Lila rengi gömlek ise, siyah takım elbisenin kurtarıcısı olarak dolabınızda bulunabilir. Ancak lila renkli gömleği siyah kravat ile tamamlamalısınız. Ayrıca lila renk bir gömlek lacivert pantolon ile de çok uygun kombin oluşturur.

  • Son dönem daha sık karşılaşılan Vavin dar ve spor kesim gömlekler, gerçekten atletik vücuda sahip olan erkeklerin giymesi gereken bir gömlek çeşidi olup kilolu, dar omuzlu yani atletik olmayan vücut yapısına sahip olan erkeklerin giymemesi gereken bir gömlek modelidir demek doğru olur.
  • Gömleğin kumaşının kalitesi de son derece önemlidir. Kırışan, ütü ile bile kırışığı açılmayan keten kumaşlardan, sentetik ve hava almayı engelleyen kumaşlardan gömlek dikilmemeli ve kullanmamalıdır. Yazın ince pamuklu kumaşlardan ve kışın daha sıcak tutan oduncu gömleği tarzındaki kumaşlardan hazırlanan gömlekler tercih edilmelidir. Kısaca yazın serin tutan ve terletmeyen, kışın ise sıcak tutan ve üşütmeyen türden kumaşlarla dikilen gömlekler tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir